בלעדיות בתיווך – האם נכון לחתום על הסכם בלעדיות עם המתווך?

אם אתם מתכוונים למכור נכס מקרקעין וברורים לכם היתרונות שבהסתייעות בשירותיו של מתווך נדל"ן אתם וודאי שואלים את עצמכם מה עדיף, לאפשר לכמה מתווכים למצוא קונה מתאים או להיקשר בהסכם בלעדיות המקנה למתווך מסוים (או לפחות למשרד תיווך אחד בלבד) את ההזדמנות לעשות זאת. לפניכם סקירה אודות בלעדיות בתיווך, בין היתר נפרט מהי בדיוק בלעדיות, מה היתרונות והחסרונות שלה, מה כולל הסכם בלעדיות אופייני ועוד.

בלעדיות דווקא מעודדת שיתוף פעולה בין מתווכי נדל"ן

מתווכי נדל"ן טובים, שמכירים טוב את שוק הנדל״ן בישראל, ושיודעים שהם יכולים למצוא עבורכם קונה, בדרך כלל יבקשו שתחתמו איתם על הסכם בלעדיות המבטיח שלא תמכרו את הנכס למישהו שלא הם מצאו עבורכם. הסיבה לכך היא צורך של המתווך להבטיח שלא ירדו לטמיון שעות עבודה רבות אותן הוא יצטרך להשקיע כדי ללוות אתכם עד להשלמה מוצלחת של העסקה וחתימה על חוזה מכירת הנכס מול הקונה. ישנם מקומות בהם מתווכי נדל"ן עדיין פועלים באופן עצמאי לגמרי אולם בעולמנו המרושת והדינאמי מקובל מאוד שמתווכי נדל"ן, כמו גם משרדי תיווך נדל"ן גדולים (מקומיים ובינלאומיים כאחד), פונים אל מתווכים אחרים ומשתפים עימם מידע אודות נכסים שעשויים לעניין אותם. קשרי עבודה כאלה פועלים לטובת כלל המעורבים, הקונים נהנים מהיצע גדול ומגוון יותר, המתווכים מגישה לנכסים שמצויים בטיפול בלעדי של מתווך אחר, והמוכרים מהליך מכירה קל ומהיר שבסופו קבלת סכום המשקף את שוויו הריאלי של הנכס.

בלעדיות בתיווך מאפשרת למתווך לעבוד קשה בשבילכם
מתווך שיודע שהוא רק אחד מני כמה המנסים למצוא עבורכם קונה לא יוכל להרשות לעצמו להשקיע שעות עבודה מרובות בנכס שלכם מפני שיש סיכוי גבוה שהשקעתו זו לא תניב תמורה. אם תקבלו את הצעתו של המתווך ותיקשרו עמו בהסכם בלעדיות בתיווך תספקו לו את הביטחון שבמידה ויעשה מלאכתו נאמנה הוא גם יזכה לגמול בסופה. מכירת נכס מקרקעין היא עניין מורכב, יש מגוון דרכים ופעולות שצריך וניתן לבצע כדי ליצור את החיבור בין קונים רציניים למוכרים. בדרך כלל עסקאות נחתמות רק אחרי שכמה קונים רציניים כאלה כבר שקלו לבחור בנכס שלכם אבל בסופו של דבר העדיפו (משיקולים שונים ומשונים) לקנות נכס אחר. ברגע שהענקתם למתווך רציני, מקצועי ומנוסה, את הבלעדיות על הנכס שלכם אתם כבר אינכם צריכים לעשות כמעט דבר. המתווך ידאג לפרסם את הנכס (לעיתים קרובות כולל במדיה שפרסום בה כרוך בתשלום), להציע אותו לקונים פוטנציאליים מבין אלה הקשורים ישירות עמו כמו גם לקונים רציניים אחרים שאליהם יכולים לפנות מתווכים עימם המתווך שלכם משתף פעולה.
כמו כן המתווך יידע להגיד לכם האם מומלץ להשתמש בהערכת שמאי או שניתן לוותר על כך.

כדאי לדעת שתחום בלעדיות בתיווך הוסדר בחקיקה בשנת 2004 ומאז ברור וידוע מה יכול מתווך לבקש שיכלול הסכם הבלעדיות. באופן כללי החוק מספק הגנה טובה למוכרים העלולים לספוג נזק משמעותי במקרה של הענקת בלעדיות למשך זמן ארוך יחסית למתווך שאינו מספק את הסחורה.
עוד חשוב לדעת שהליך מכירת נכס נדל"ן תוך שנעזרים בשירותיו של מתווך נדל"ן מולו חותמים גם על הסכם בלעדיות צפוי להיות קצר משמעותית מהליך מכירת נכס דומה ללא מתווך כלל או תוך פנייה לכמה מתווכים וללא הענקת בלעדיות למי מהם.

צור עימנו קשר

נשמח לייעץ לך ולחבר אותך לאחד המומחים שלנו בתחום הנדל״ן