גבעה צרפתית בירושלים

מערכת MyNadlan

שכונת הגבעה הצרפתית ממוקמת בצפון ירושלים. מדובר בשכונה קטנה עם כחמשת אלפים תושבים. השכונה נחשבה לשכונה מעט יוקרתית אך מעמדה ירד בשנים האחרות בעיקר בעקבות עלייתן של שכונות אחרות כשכונת בקעה, שכונת המושבה הגרמנית ונחלאות. בחלקה הצפוני של ירושלים היא עדיין נחשבת לאחת השכונות הטובות. השכונה ממוקמת על גבעה שגובהה למעלה מ-800 מטרים. 

ניווט מהיר: דירות למכירה בירושלים | דירות להשכרה בירושלים | שותפים בירושלים | דירות חדשות בירושלים


ההיסטוריה של שכונת הגבעה הצרפתית
 
השכונה הוקמה בשנת 1971. השטח נכבש על ידי צה"ל במלחמת ששת הימים במטרה ליצור רצף יהודי יחד עם שכונת רמת אשכול כדי לחבר את הר הצופים לשאר חלקי העיר ירושלים. שמה הרשמי של השכונה הוא גבעת שפירא על שמו של חיים משה שפירא שהיה אישיות בולטת בציונות הדתית ואף שירת את המדינה בתפקיד שר הפנים.. מקור השם הגבעה הצרפתית הוא בבעלי הקרקע המקוריים, מנזר סנטה אנה הצרפתי.
 
שכונת הגבעה הצרפתית כיום
 
בשכונה ניתן למצוא את קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית (אחד מארבעת הקמפוסים של האוניברסיטה ששלושתם נמצאים בירושלים והרביעי בעיר רחובות). בקמפוס הר הצופים אפשר למצוא את הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למדעי הרוח והפקולטה למשפטים. מסיבה זו אחוז נכבד של תושבי שכונת הגבעה הצרפתית הם סטודנטים כאשר חלקם מתגוררים בדירות שותפים ואחרים מתגוררים במעונות של האוניברסיטה. אתר מעניין נוסף בשכונה הוא מלון הייאט בו נרצח השר לשעבר רחבעם זאבי (גנדי) ובית החולים הדסה הר הצופים.
 
שאר תושבי השכונה הם שילוב של יהודים חילונים ויהודים דתיים יחד עם מספר קטן של משפחות ערביות. השכונה נחשבת לשכונה חילונית באופיה אך לאחרונה צצו מספר מאבקים בין תושבי השכונה הדתיים לחילוניים בעיקר סביב הצבתם של עמודי עירוב. השכונה נחשבה בעבר לשכונה יוקרתית אך בשנים האחרונות רמת המחירים בה ממוצעת יחסית לשאר חלקי ירושלים.
 
בשכונה ישנו רחוב מרכזי ובו אפשר למצוא מספר חנויות וביניהן סופרמרקט ומספר בתי אוכל. הקניון הקרוב ביותר הוא קניון פסגת זאב שנמצא כעשר דקות נסיעה מהשכונה. במשך למעלה מ-25 שנה יוצא לאור מדי חודש העלון השכונתי של הגבעה הצרפתית.

 

הכתבה באדיבות אתר MyNadlan לוח דירות ישראלי
 שתפו